karjeras vadība

Plānošanas un ekonomikas departamenta vadītājs: kvalifikācijas prasības, darba apstākļi, darba pienākumi un atbildība

Satura rādītājs:

Video: "LSPA atvērto durvju diena 2020" skype tiešsaistē 2024, Jūnijs

Anonim

Plānošanas un ekonomiskās daļas vadītājs ir atbildīgs amats, kam ir nepieciešams noteikts kvalifikācijas, zināšanu un prasmju līmenis. Šīs profesijas būtība un saturs ir atspoguļots amata aprakstā. Dokumentā noteiktas šāda darbinieka tiesības, pienākumi un atbildība.

Vispārīgi noteikumi

Plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītāja amata apraksts balstās uz šādiem vispārīgiem noteikumiem:

  • Amats pieder vadītāju kategorijai (augstākā vadība).
  • Pretendentam uz šo amatu ir jābūt iegūtam universitātes grādam ekonomikā (vai inženierzinātņu un ekonomikas specialitātei).
  • Šim amata pretendentam jābūt 5 gadu darba pieredzei ekonomikas plānošanā ekonomikas jomā (vai citam potenciālā darba devēja noteiktam periodam).
  • Darbinieka iecelšanu un atcelšanu no amata veic uzņēmuma ģenerāldirektors.
  • Plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītāja prombūtnes laikā (atvaļinājums, komandējums, slimības atvaļinājums) vietnieks (vai cita izveidota persona) pilda savus pienākumus un uzņemas pilnu atbildību, kā paredzēts instrukcijā.

Kas vada darbinieku

Plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītājam savā praktiskajā darbībā jāvadās pēc vairākiem dokumentiem. Proti:

  • normatīvie, vietējie akti, kas saistīti ar finanšu un saimniecisko darbību;
  • vadības departamenta organizatoriskie un administratīvie dokumenti, kas tieši saistīti ar nodaļas darbu;
  • iekšējie darba noteikumi;
  • darba aizsardzības likumdošana;
  • sanitārie standarti un darba drošība;
  • uzņēmuma vadības instrukcijas, instrukcijas un lēmumi;
  • darba apraksts.

Darba apstākļi

Plānošanas un ekonomiskās daļas vadītāja amata apraksts nosaka darbinieka darba apstākļus. Šie ir galvenie punkti:

  • Darbības veidu nosaka iekšējie darba noteikumi, ko pieņēmusi un izstrādājusi organizācija.
  • Ja ir oficiāla vajadzība, darbinieks var doties komandējumos.
  • Darba jautājumu operatīvam risinājumam darbiniekam var nodrošināt oficiālu transportu.
  • Nodarbinātības veids - pilna laika.
  • Algas apmēru nosaka vadības personāla politika, oficiālo pienākumu izpildes kvalitāte, sasniegtie rezultāti, darbinieka kvalifikācija un pieredze.

Kas būtu jāzina speciālistam

Plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītājam jābūt zināmām zināšanām. Proti:

  • normatīvie akti par finanšu, saimniecisko un ekonomisko ražošanas darbību;
  • mācību materiāli par uzņēmuma ekonomiku;
  • uzņēmuma attīstības stratēģija;
  • nozares turpmākās attīstības perspektīvas;
  • uzņēmuma organizatoriskās struktūras īpatnības;
  • pārdošanas tirgus pašreizējais stāvoklis un attīstības tendences;
  • ražošanas un saimnieciskās darbības plānu izstrādes organizēšana;
  • biznesa plānu sastādīšanas kārtību;
  • ekonomiskie standarti un uzņēmuma darbības rādītāju aprēķināšana;
  • statistiskās grāmatvedības un darbplūsmas organizēšana;
  • visa uzņēmuma un tā vienību ekonomiskās analīzes metodika;
  • izmaksu noteikšanas kārtību;
  • uzņēmuma ekonomiskās efektivitātes noteikšanas metodika;
  • standartu izstrāde;
  • ražošanas procesa uzlabošanas pasākumi;
  • vietējā un ārvalstu pieredze uzņēmuma saimnieciskās darbības racionalizācijas jomā;
  • darba ekonomika un vadība;
  • ražošanas tehnoloģija;
  • sakaru un skaitļošanas rīki;
  • darba tiesības;
  • iekšējais darba grafiks;
  • darba aizsardzības standarti.

Zināšanu līmenis

Uzņēmuma plānošanas un ekonomiskās daļas vadītāja profesionālās prasmes ir atkarīgas no izglītības kvalitātes un darba pieredzes. Līmeņi ir aprakstīti tabulā.

Zināšanu līmenis Apraksts
Bez pieredzes šajā amatā

- augstākā ekonomiskā vai inženier-ekonomiskā izglītība;

- pārliecinātas zināšanas par "1C" programmu;

- spēja analizēt saimnieciskās darbības rezultātus;

- zināšanas par ekonomiskās analīzes metodēm;

- zināšanas par grāmatvedības un nodokļu uzskaites pamatiem;

- darba pieredze ekonomiskās plānošanas jomā no diviem gadiem

Ar minimālu pieredzi šajā amatā

- zināšanas par vadības grāmatvedību;

- pieredze uzņēmuma budžeta veidošanā;

- vadošā ekonomista vai plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītāja darba pieredze no viena gada

Ar pieredzi šajā amatā

- prasmes izstrādāt finanšu noteikumus un tos ieviest uzņēmuma praktiskajā darbībā;

- detalizētu biznesa plānu sagatavošanas pieredze;

- darba pieredze nelielās organizācijās ar šauru specializāciju;

- Pieredze šajā amatā vismaz trīs gadus

Ar iespaidīgu pieredzi šajā amatā

- prasmes veidot finanšu modeļus un ieviest tos uzņēmuma praktiskajā darbībā;

- darba pieredze lielās organizācijās ar plašu tīklu un sarežģītu organizatorisko struktūru;

- prasmes plānošanas un ekonomikas departamenta automatizācijas jomā;

- vēlamās svešvalodu zināšanas brīvai saziņai un lietišķai sarakstei;

- papildu izglītība uzņēmējdarbības jomā (apmācības, kursi, semināri un tā tālāk);

- Pieredze šajā amatā vismaz piecus gadus

Pienākumi

Instrukcijās norādīti plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītāja pienākumi. Proti:

  • ekonomisko plānu sagatavošanas vadība;
  • Biznesa vienību biznesa plānu sagatavošanas vadītājs;
  • dalība organizācijas stratēģijas izstrādē un pielāgošanā ārējiem mainīgajiem apstākļiem;
  • ilgtermiņa un vidēja termiņa finanšu, ražošanas un tirdzniecības plānu sagatavošanas vadība;
  • vadības plānu un rīkojumu nogādāšana padotajiem;
  • tehnisko un ekonomisko standartu izstrādes organizēšana;
  • slēdzienu sniegšana par vairumtirdzniecības cenu projektiem;
  • ekonomiskās analīzes vadīšana pēc darbības veida;
  • norādījumi par pasākumu un metožu izstrādi efektīvai kapitālieguldījumu izlietošanai;
  • kontroles organizāciju organizēto vienību plānoto uzdevumu izpildes organizēšana;
  • daudzsološu priekšlikumu sagatavošana uzņēmuma attīstībai;
  • grāmatvedības un analīzes metodisko pamatu izstrāde, kā arī tehniskā un ekonomiskā plānošana;
  • dalība vienotu dokumentu izstrādē.

Ko nodrošina darbinieks?

Plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītājam būtu jāsniedz virkne darba parametru. Proti:

  • vienības uzdevumu kvalitatīva un savlaicīga izpilde;
  • disciplīna padoto rindās;
  • ziņošanas dokumentu drošība;
  • komercnoslēpumu neizpaušana (ieskaitot uzņēmuma vadības un darbinieku personas datus);
  • ugunsdrošības un pienācīgu darba apstākļu nodrošināšana nodaļas darbiniekiem.

Tiesības

Plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītāja amata aprakstā skaidri noteiktas darbinieka tiesības:

  • darbojas departamenta vārdā un pārstāv tās intereses sadarbībā ar citiem uzņēmuma departamentiem;
  • izveido padoto pienākumu sarakstu;
  • iesniegt priekšlikumus organizācijas ražošanas un finanšu darbības uzlabošanai;
  • pieprasīt un saņemt informāciju no struktūrvienībām;
  • izvirzīt idejas par darbinieku iecelšanu, pārcelšanu, paaugstināšanu amatā, saukšanu pie atbildības vai atlaišanu;
  • piedalīties rīkojumu projektu, līgumu un instrukciju izstrādē;
  • mijiedarboties ar citu nodaļu vadītājiem;
  • iesaistīt citu departamentu speciālistus finanšu, ražošanas un komerciālo plānu izstrādē;
  • apstiprināt un parakstīt plānus, pārskatus un citus dokumentus;
  • lai sazinātos ar struktūrvienībām un trešo personu organizācijām.

Oficiālās attiecības

Šajā procesā plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītājs mijiedarbojas ar citu uzņēmuma departamentu pārstāvjiem. Šīs attiecības ir aprakstītas tabulā.

Priekšmets Mijiedarbība
Dizaina un tehnoloģiju centrs

- materiālu patēriņa rādītāji;

- zaudējumu samazināšana par standartu un plānu neievērošanu;

- tehniskā aprīkojuma izmaksas

Kapitāla celtniecības katedra

- dati par elektroenerģijas patēriņu;

- dati par remonta izmaksām;

- dati par kapitāla celtniecības izmaksām

Grāmatvedība

- dati par izejvielu cenām;

- nepārdoti preču krājumi;

- galaprodukta paliekas, kas nav nosūtītas no noliktavas;

- pakalpojumi, kas tiek sniegti nozīmīgām un saistītām darbībām;

- informācija par vienību bilancēm;

- informācija par darbnīcas izmaksām

Finanšu departaments

- informācija par nosūtītajiem izstrādājumiem;

- plānotā un faktiskā informācija par ienākumiem no nomas;

- rēķini;

- operatīvā informācija par pārdoto produktu daudzumu

Pārdošanas nodaļa

- informācijas iegūšana par galveno un saistīto produktu veidu ražošanas plānu;

- dati par galaproduktu atlikumiem pēdējā mēnesī

Vadības tehnoloģijas katedra

- piezīmes, kas atspoguļo dokumentācijas neatbilstību uzņēmumā pieņemtajai sistēmai;

- dokumentu projektu nodrošināšana, kas saistīti ar nodaļas darbu

Galveno un palīgrūpnīcu semināru ekonomisti

- ziņojumu un skaidrojumu saņemšana par ražošanas izmaksām;

- informācija par izejvielu izmantošanu;

- darbs progresa ziņojumos

Darba organizācijas un regulēšanas inženieris

- algu standarti;

- dati par produktu izlaišanas sarežģītību

Atbildība

Plānošanas un ekonomikas nodaļas vadītāja (ierēdņa) norādījumi norāda darbinieka atbildības jomu. Proti:

  • par instrukciju un darba likumdošanas diktētu pienākumu nepildīšanu vai nepareizu izpildi;
  • par pārkāpumiem, kas izdarīti profesionālās darbības laikā;
  • par kaitējuma nodarīšanu uzņēmumam;
  • par nekvalitatīvu vai savlaicīgu augstākas vadības norādījumu un rīkojumu izpildi;
  • par dienesta stāvokļa nelikumīgu izmantošanu personīgiem mērķiem;
  • par nepatiesas informācijas sniegšanu par uzticētās nodaļas darba rezultātiem;
  • par darba drošības pārkāpumu neatklāšanu.

Darbinieku darba izpildes novērtēšana

Darbinieka vērtējums ir šāds:

  • Galvenais vērtēšanas kritērijs ir plānošanas un ekonomikas departamenta vadītāja pienākumu izpildes pilnīgums un savlaicīgums.
  • Tiešais vadītājs katru dienu novērtē darba rezultātus un progresu, tieši darbības procesā.
  • Periodiskas pārbaudes (vismaz reizi divos gados) veic sertifikācijas komiteja, pamatojoties uz ziņošanas dokumentāciju.